Ιούνιος 2021

Ο Πετρούνιας κερδίζει χρυσό στη Ντόχα και προκρίνεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Ο Λευτέρης Πετρούνιας εξασφάλισε τη θέση του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο αργότερα φέτος αφού κέρδισε χρυσό στους κρίκους στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυμναστικής της Ντόχα την Παρασκευή.

Ο Έλληνας γυμναστής εξασφάλισε ένα τεράστιο 15.500 - έπρεπε να σκοράρει τουλάχιστον 15.334 για να προκριθεί.

Ακολούθησε ο χρυσός ολυμπιονίκης Ολυμπιακών Αγώνων του 2012, Arthur Zanetti από τη Βραζιλία και ο Ahmad Kohani Mahdi από το Ιράν που κέρδισε το χάλκινο.

Η Ελλάδα νικά τη Νορβηγία σε φιλικό

Η Ελλάδα τελείωσε τη σεζόν με φιλική νίκη επί της Νορβηγίας, αν και το σκορ 2-1 στη Μάλαγα ήταν μάλλον κολακευτικό για την ελληνική εθνική ομάδα.

Οι Έλληνες είχαν δύο βολές στο γκολ και σημείωσαν και οι δύο στο φιλικό που έπαιξε σε ουδέτερο έδαφος, στη νότια Ισπανία, την Κυριακή και κράτησαν μια νίκη επί μιας ανώτερης ομάδας που έχασε επίσης στους τελικούς του Euro 2020.

Η Ελλάδα προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ από τον Γιώργο Μασούρα μετά από 13 λεπτά και ο Θανάσης Ανδρούτσος οκτώ λεπτά μετά.