Kαι στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί...

Αν το Τσάμπιονς Λιγκ είχε μικρό τελικό, εκεί θα βλέπαμε το μεγάλο ζευγάρι Ρεάλ - Μπαρτσελόνα που ονειρεύονταν οι περισσότεροι φίλαθλοι στον πλανήτη Γη να δουν στον τελικό του Μονάχου. Αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω με 2-0, η εφτάψυχη Μπάγερν μείωσε σε 2-1, πήγε το παιχνίδι στην παράταση και πέταξε τους «γκαλάκτικος» του Ζοζέ Μουρίνιο έξω από τον τελικό επικρατώντας με 3-1 στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, μετά από ανατροπές που έκοψαν στην ανάσα. Ο Νόιερ απέκρουσε τα δύο πρώτα πέναλτι της Ρεάλ με εκτελεστές τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Κακά, αλλά ενώ οι Γερμανοί είχαν ευστοχήσει στα πρώτα δύο δικά τους, ο Κασίγιας έφερε τη σειρά στα ίσα αποκρούοντας διαδοχικά τα πέναλτι του Κρόος και του Λαμ. Ο Σέρχιο Ράμος πέταξε την μπάλα στην εξέδρα και ο Μουρίνιο είδε γονατιστός τον Σβαϊνστάιγκερ να ευστοχεί στο πέμπτο πέναλτι της Μπάγερν, στέλνοντας τους Γερμανούς στα ουράνια και τον ίδιο τροχάδην στ αποδυτήρια...Οπως η Μπαρτσελόνα το προηγούμενο βράδυ, έτσι και η Ρεάλ ξεκίνησε με το δεξί φτάνοντας πολύ γρήγορα σε σκορ πρόκρισης με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ο Πορτογάλος βρήκε δίχτυα αρχικά με πέναλτι που δόθηκε σε χέρι του Αλάμπα στο 5΄ (ο Ούγγρος διαιτητής, Κασάι, θεώρησε ότι είχε πρόθεση παρότι έκανε κίνηση να στηριχθεί) και εν συνεχεία με ωραίο πλασέ στο 14΄, σε μια φάση που τον έχασε εντελώς η άμυνα της Μπάγερν.Τα γρήγορα γκολ των Μαδριλένων άνοιξαν πολύ το ρυθμό, με τους Γερμανούς να απαντούν με επίθεση διαρκείας και ενώ στο 1-0 είχαν χάσει δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Ρόμπεν στο 6΄ (τετ α τετ άουτ) και τον Ριμπερί στο 12΄ (τον έκοψε με δύσκολη προβολή ο Κεντίρα σε σχεδόν άδειο τέρμα). Το ρίσκο της Μπάγερν έδωσε χώρους στη Ρεάλ για επικίνδυνες αντεπιθέσεις κόντρα σε μια ανοργάνωτη άμυνα, αλλά απέφερε σύντομα το γκολ με το οποίο ισοφαρίστηκε το σκορ του πρώτου αγώνα. Το πέτυχε από την άσπρη βούλα ο Ρόμπεν στο 26΄ με πέναλτι που δόθηκε σε κράτημα του Πέπε στον Γκόμεζ.Η ένταση που υπήρχε μέχρι το τέλος του α΄ μέρους κόπασε στο β΄ ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν ταχύτητα και να αποφεύγουν το ρίσκο. Η Ρεάλ εμφανίστηκε πιο κουρασμένη και απείλησε ελάχιστα, με την Μπάγερν να χάνει την πιο σημαντική ευκαιρία με τον Γκόμεζ στο 86΄. Η παράταση δεν είχε φάσεις και συγκινήσεις, αφήνοντας τη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι να αποφασίσει ποια ομάδα θα συνοδεύσει την Τσέλσι στον τελικό.ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Ράμος, Πέπε, Μαρσέλο, Τσάβι Αλόνσο, Κεντίρα, Ντι Μαρία (75΄ Κακά), Οζίλ (111΄ Γκρανέρο), Κριστιάνο, Μπενζεμά (106΄ Ιγκουαΐν).ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Μπαντστούμπερ, Αλάμπα, Λουίς Γκουστάβο, Σβαϊνστάιγκερ, Κρόος, Ριμπερί (95΄ Μίλερ), Ρόμπεν, Γκόμεζ.