Eurobasket 2017: Η προτελευταία ευκαιρία της Εθνικής

Αντίδραση και, μάλιστα, άμεσα αναζητείται από την Εθνική ομάδα μπάσκετ, αρχής γενομένης από το αποψινό (20:00) ματς με την Φινλανδία.

Μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες στο Eurobasket από Γαλλία και Σλοβενία τα πράγματα έχουν δυσκολέψει αφάνταστα για την «γαλανόλευκη». Στα δύο ματς που απομένουν (το άλλο είναι αύριο με την Πολωνία) η Ελλάδα θέσει πάση θυσία μία νίκη για να βρεθεί στην Κωνσταντινούπολη, σε διαφορετική περίπτωση θα «γευτεί» την πίκρα του πρόωρου και ανέλπιστου αποκλεισμού από την πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Οι Φινλανδοί επικράτησαν προχθές της Πολωνίας κι αυτό ήταν κάτι που «βόλεψε» την Ελλάδα, η οποία ακόμη και να ηττηθεί από τους Σκανδιναβούς, θα έχει την ευκαιρία την Τετάρτηαπέναντι στους Πολωνούς (17:30) να «σφραγίσει» το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα είναι σαφώς… πληγωμένη από τα δύο απανωτά ανεπιτυχή αποτελέσματα και ψάχνει να βρει τρόπο για ν΄ αντιδράσει, ιδιαίτερα μετά την ήττα από τους Σλοβένους στα τελευταία λεπτά της προχθεσινής αναμέτρησης.

Χθες οι διεθνείς είχαν ρεπό και τη δυνατότητα να πάρουν κάποιες ανάσες, αν και το πρόγραμμα περιελάμβανε διπλή προπόνηση μετά την εντολή του Κώστα Μίσσα.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός ανέλυσε τα λάθη που έγιναν στα ματς με Γαλλία και Σλοβενία και στη συνέχεια μίλησε στους παίκτες για τον τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίσουν την Φινλανδία. Στις δηλώσεις του τόνισε πως «περιμένω τους παίκτες πιο αγριεμένους», δείχνοντας και αυτός από την πλευρά του ότι η αντίδραση είναι κάτι που επιβάλλεται από την Εθνική ομάδα στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Μπροστά σε 13.000 οπαδούς της η ομάδα της σκανδιναβικής χώρας έχει το «πάνω χέρι», ιδιαίτερα μετά και τη νίκη επί της Γαλλίας, ενώ παράλληλα διαθέτει και παίκτες που αν δεν προσεχθούν ιδιαίτερα είναι ικανοί να «σκοτώσουν» οποιαδήποτε άμυνα (Μάρκανεν, Κόπονεν).

Προβλήματα δεν υπάρχουν για τον Μίσσα, όπως και για τους γηπεδούχους.