Στον Λορένθο η pole στο Λοσάιλ

Οι δύο αναβάτες εναλλάχθηκαν στην κορυφή δυο-τρεις φορές κατά τη διάρκεια του session, με τον Λορένθο να την κάνει οριστικά δική του προς το τέλος χάρη σε έναν γύρο στο 1:54.855. Ο Στόνερ έμεινε δεύτερος σε απόσταση 0,221" από τον ισπανό, όπως είχε συμβεί και στην τελευταία περίοδο των ελεύθερων δοκιμών. Την πρώτη σειρά του grid για την κούρσα της Κυριακής (22:00GR) συμπληρώνει ο Καλ Κράτσλοου της Tech 3 Yamaha, ο οποίος επανέλαβε τον δυνατό ρυθμό που είχε στις ελεύθερες και κατέκτησε την καλύτερη θέση της καριέρας του σε εκκίνηση αγώνα MotoGP. Τέταρτος ταχύτερος, παρά την πτώση που είχε με τέσσερα λεπτά να απομένουν, ήταν ο Μπεν Σπιζ με την άλλη εργοστασιακή Yamaha, ενώ ο Νίκι Χέιντεν της Ducati κατάφερε να ανέβει πέμπτος στα τελευταία δευτερόλεπτα. Για τον team mate του αμερικανού, Βαλεντίνο Ρόσι, οι κατατακτήριες είχαν απογοητευτική εξέλιξη, καθώς ο Γιατρός ήταν ο πιο αργός αναβάτης από αυτούς με πλήρως πρωτότυπες μοτοσικλέτες και θα ξεκινήσει τον αγώνα από την 12η θέση. Ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο της Tech 3 πήρε την έκτη θέση μπροστά από την εργοστασιακή Honda του Ντάνι Πεντρόσα, ενώ την κορυφαία 10άδα συμπλήρωσαν κατά σειρά οι Εκτορ Μπαρμπερά (Aspar Ducati), Στέφαν Μπραντλ (LCR Honda) και Κάρελ Αμπραχαμ (Cardion Ducati). Η pole του Λορένθο έσπασε το σερί των συνεχόμενων επικρατήσεων στις κατατακτήριες του GP Κατάρ που είχε ο Στόνερ τα τελευταία τρία χρόνια. Επίσης αυτή ήταν συνολικά η 19η pole του ισπανού στο MotoGP.