Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 15ο κύπελλο της ιστορίας του, αφού επικράτησε στο κλειστό της Γλυφάδας 3-0 σετ της Κηφισιάς. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο πρώτο σετ με 25-19 και ακολούθησαν τα δύο επόμενα με 25-23 και 25-22. Ο Ολυμπιακός δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα και έφτασε σε μία επαγγελματική νίκη απέναντι στην Κηφισιά.

Να σημειωθεί πως οι φιναλίστ είχαν μια σημαντική απουσία, αυτή του Ζόραν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο κι ως εκ τούτου δεν κατάφερε να ενισχύσει την προσπάθεια της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του πρώτου σετ παίρνοντας προβάδισμα (2-5, 5-9), το οποίο έχασε γρήγορα μετά από ένα σερί 5-0 της ομάδας των βορείων προαστίων από τους Χριστοφιδέλη - Ρουμελιωτάκη. Ο ΑΟΠΚ πέρασε μπροστά 10-9 ενώ ο Μπίσετ με μπλοκ στον Έγκλεσκαλνς έκανε το 13-11.

Ο «ερυθρόλευκοι» «απάντησαν» εκ νέου με δικό τους σερί 6-0 για το 13-17. Η Κηφισιά μείωσε σε 16-18 αλλά έχοντας καλό μπλοκ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 17-21 και έκαναν το 0-1 (19-25).

Με τον «αέρα» του 2-0 ο Ολυμπιακός μπήκε εξίσου καλά στο τρίτο σετ (9-12, 13-16). Η Κηφισιά δεν τα παρατούσε και μείωσε σε 15-17, μια μικρή διαφορά που ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν για να πουν εκ νέου στο παιχνίδι. Ο Κοκκινάκης έκανε το 20-23, η υπέρβαση του Σπίνου έκανε το σκορ 21-23 αλλά η ομάδα του Πιάτσα ψύχραιμη έκανε το 22-25 και το 3-0 σετ.